Biyografi

biyografi2Tayfun Talipoğlu, 1962 yılında Kars’ta doğdu.
İlkokulu Malatya Şeker ve Eskişehir Yunus Emre İlkokullarında okudu.
Ortaokulu Eskişehir’de, Liseyi Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı.
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden 1983 yılında mezun oldu.

Milliyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladığı gazetecilik yaşamını önce Star 1, sonra ATV’de haber muhabiri olarak sürdürdü.Yine ATV ekranlarında Bam Teli programını hazırlayıp sunarak izleyenleriyle buluştu.

NTV’de İşte Anadolu ve Buradan Bakınca adlı programları sundu. Sırasıyla Takvim, Yeni Yüzyıl, Cumhuriyet ve Sabah gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Çoluk Çocuk Dergisi’nde yazıları yayınlandı. Bam Teli programını 1999-2008 tarihleri arasında NTV’de hazırlayıp sundu. Haziran 2008 Temmuz 2010 tarihleri arasında Bam Teli programını TRT-1 ekranlarında hazırlayıp sunmayı sürdürdü. Aynı dönemde TRT-1′de Nasılsınız isimli bir tartışma programı sundu.2011 Genel Seçimleri öncesi Mart-Haziran döneminde TV8 ekranlarında ‘SEÇİM KERVANI’ adlı canlı programı hazırlayıp sundu.Tayfun Talipoğlu ve Yol Hikayesi Bam Teli Ekim 2011′den beri her pazar 16:45′te Türkiye’nin farklı kanalı TV8′de izleyicileriyle buluşmaya devam ediyor.

 

“Benim Yolum”, ” Ne Çoktular, Ne Kadar Çocuktular”, “Eskiyen Yüzümün Yeni Gülümseyişi”, “Çoluk Çocuk Yazıları” , Aydın İleri ile birlikte yazdıkları “Eşekle Gelen Aydınlık” adında yayınlanmış beş kitabı bulunmaktadır. Ayrıca “Seyyah” ve “Eskiyen Yüzümün Yeni Gülümseyişi” adlı şiir albümleri ve Uğur Dikmen’le beraber hazırladıkları “Bam Teli Yol Müzikleri” adlı şiir ve enstrümantal müziklerden oluşan bir albümü vardır.